• https://www.facebook.com/Well-Being-Institute-106829487602300/
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905323844265
 • https://twitter.com/InstituteWell
 • https://www.instagram.com/wellbeinginstitute_

5 Adımda Motivasyon Kılavuzu

İstediğin hedefe istediğin amaca ulaşmak ya da günlük, haftalık, aylık, yıllık amaçlarına ulaşmanın, verimli olmanın, sürekli gelişmenin ilk adımı kendi bütünlüğünün farkına vararak olumlu duyguları ve etrafında var olan bütün gerçekliği nazikçe keşfetmeyi ve kabul etmeyi içerir.

 

En doğru öğrenme(kalıcı bilgi edinme), pozitif öğrenme yöntemiyle gerçekleşir. Pozitif öğrenmenin gerçekleşmesi, zihin ve bedenin birlikte öğrenme isteğini fark etmesi ile başlar.

 

Fark ettikten sonra kendimize bir soru sormamız daha gerçekçi düşünmeye sevk eder. Bunun için en anlamlı sorular aşağıdaki gibidir:

 

 • -- "Ben neyin peşindeyim?"
 • -- "Benim öğrenmede/çalışmamda gerçek niyetim nedir?’’
 • -- "Bu öğrenmeleri gerçekleştirdiğimde nelere sahip olacağım ve neleri kaybetmiş olacağım?’’
 • -- "Bu öğrenmeyi gerçekten istiyor muyum?’’

 

            Bu sorulara vereceğiniz gerçekçi yanıtlar sizin öğrenme yolculuğunuzda nasıl bir sonuç alacağınızı belirleyecektir.

 

Eğer kendinizi başarılı bulmuyorsanız, derslerinize ve öğrenmelerinize yeterli zaman ayıramıyorsanız, hedef belirleyemiyorsanız bu kılavuz eşliğinde hedeflerinizi rahatlıkla belirleyebilir ve kendi kendinizi motive ederek sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Hedeflerinizi belirlemek ve mutlu öğrenme yolculuğu için izlenilecek adımlar:

 

1) Hedefini açık, gerçekçi, net bir şekilde ifade edin.

istediğinizi  isterseniz açık biçimde yazın. İnsanlar her şeyi isterler. Zengin olayım, başarılı olayım, takdir edileyim gibi. Bunların pek çoğu temennidir asla istek değildir. Bu nedenle önce amacınızı, hedefinizi açık seçik tanımlayın, belirleyin ve her ayrıntısına kadar düşünün. Bu düşündüğünüzü beden ve ruhunuzla beraber onaylayın.

Kendinize:

 • -- "Neden bunu istiyorum?’’
 • -- "Bu hedefe nasıl gidebilirim?’’
 • -- "Kimden destek alabilirim?"
 • -- "Ne zaman ulaşabilirim?’’
 • -- "Kendimde bu gücü görüyor muyum?’’
 •  

gibi soruları açık bir şekilde sorarak net cevaplarınızı  yazın.

 

2) Yukarıda yer alan sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap verdikten sonra hedefinizi/amacınızı somut rakamlarla ölçülebilir tarif edilebilir şekilde belirleyin.

 

Somut rakam, somut takvim  yoksa, gerçekçi hedefte yoktur. Örneğin; öğrenciyseniz bu gün 3 konu 5 konu, sınavlardan şu gün şu tarih şu deneme sınavına kadar şu neti/puanı alacağım alabilirim diye net bir çizelgede yazmalısınız. Eğer yazdığınız takvime uyamıyorsanız hedefleri daha küçük parçalara bölerek adım adım ilerlemeyi göze almalısınız. Yapacağım, yapabilirim demelisiniz. Bunu spor yaparken, yolda giderken düşünebilir; yapabilirsiniz. Hatta bunu yapmış gibi hayalini kurabilir, gerçekleşmiş gibi hissedebilirsiniz.

 

3) Hedefin gerçekçi ve elde edilebilir olması, tarafınızdan ulaşılabilir olarak tanımlanması, daha önce kaçırdığınız kaybettiğiniz zaman ve fırsatları birer motive edici kaynak olarak görebilirsiniz.

 

Hayali hedefler motivasyon kırıcı ve çalışmayı engelleyicidir. Hedefler gerçekten varmak istediğiniz hedefle alakalı olmalıdır ve şu soruları sormalısınız:

 • -- "Bu hedefe nasıl ulaşabilirim?’’
 • -- "Hangi araçlar beni buraya ulaştırır?’’
 • -- "Hangi tecrübelerimden yararlanabilirim?’’

 

4) İlgi neredeyse enerji oraya akar.

 

İlgili olmak amacınıza verdiğiniz önemi gösterir. Kendinizi kontrol ederek, ilginizi amacınıza odaklayarak adım atmanız motivasyonunuzu yükseltir. Planlarınızın sizi ileriye götürdüğünden emin olun ve şu anki sonucunuzdan kendinizin sorumlu olduğunuzu unutmayın. Kendinize şu soruları sorarak enerjinizi yükseltin:

 

 • -- "Bu çalışmalar benim için ne kadar değerli?’’
 • -- "Bu çalışmalarımın tempomun hedefime ulaşmam için anlamı nedir?’’
 • -- "Doğru adıma atıyor muyum?’’,
 • -- "İşimde ve mesleğimde zirveye ulaşmış kişilerin attığı adımlar nasıldır?’’,
 • -- "Bu adımları atacak ilgi, motivasyon ve cesareti kendimde görüyor muyum?’’

 

5) Zaman Sınırı belirleyin ve bu sınıra uyun

 

Ne zaman işin başına otursanız, ne zaman işi düşünseniz; (eğer öğrenciyseniz öğrenmelerinizin çalışmalarınızın sonuçlarını belli bir zamana kadar gerçekleştiğini tahmin edin) hayal ettiğiniz işin bittiğini ve tamamlandığını imgeleyin. Bilincinizin odağında amacınıza ulaştığınızı bunu gerçekleştirdiğinizi imgeleyin  neler işittiğinize, neler hissettiğinize neler gördüğünüze bir bakın . Günlük görevlerinizi yaptığınızda içinizdeki hisleri fark edin. Bunu yaparken de şu soruları kendinize sorun:

 

 • -- "Ne zaman hedefimi gerçekleştirmiş oluyorum? Bir ay, altı ay sonra gibi .’’
 • -- "Hedefime ulaştığımda nelere sahip oluyorum?’’
 • -- "Kendimi nasıl hissediyorum?’’

 

 

Motivasyon meditasyonu

 

1) Kendinizi harika hissettiğiniz, yüksek enerji dolduğunuz kısaca motive olduğunuz bir zamanı düşünün. Bunu geçmişte başarılı ve motive olduğunuz anları düşünerek yapabilirsiniz ya da kendinizin ideal motive olduğu bir anı hayal edin, düşünün.

 

2) Uygun, güvenli, sakin, mümkünse sessiz bir ortam tercih edin. Derin nefes alıp verin ve rahatlayın. Şimdiki anda olun. Bir dakikalık sessizlik meditasyonu yapın ve gözlerinizi kapatın. O zamanı, motive olmuş anı ayrıntılı bir şekilde hayal edin. Kendinizi yüksek enerjili ‘’Motive olmuş kendini/seni’’ net şekilde görün. Sesleri yüksek bir şekilde duyun. O sırada hislerinizi anımsayın.

 

3) Kendinizi yüksek enerjili hissettiğiniz, motive olduğunuz deneyimin içine adım atarken hayal edin. Şu anda gerçekleşiyormuş gibi o anın içinde hissedin. Onu yapıyorken, motivasyon gücünüzü görün/işitin/ hissedin. Kendinizi büyütün. Enerjinizi arttırın. Onu yapıyorken ve başarıyorken neler duyacağınızı, duymak istediğinizi duyun. Ne kadar iyi hissetmiş olacağınızı hissedin. Nasıl göründüğünüzü, görüneceğinizi görün. Ortamın renklerini daha canlı hale getirin. Parlak ışıklar altında motive olmuş gücünüzü hissedin ve bütün bedeninize yayın.

 

4) Kendinizdeki bu muhteşem motive olmuş anı yaşıyor ve hissediyorken duygularınıza bakın. Bu duygularınız, nerede başlıyor ve bedeninizde nasıl hareket ediyor onu görün. Bu motive olmuş duygularınızı ve yüksek enerjinizin kendi kontrolünüz altında olduğunu, duygular arttıkça giderek daha hızlı hale getirip bütün bedeninize yayın. Sonra beden ve zihin olarak kendini güçlü, enerjik, yapabilen, başarabilen sen olarak gör, işit ve hisset. Kendini; başarmış, başarıyor, yapan ve yapıyor biri olarak filmini zihninden seyret.

 

5) Bu güzel duyguları, o motive olmuş anı nerede ve hangi işi yapıyorken kullanacağını düşünün. Geleceği ve önünüzdeki bir kaç hafta boyunca yapacağınız şeyleri düşünürken bu duyguları bütün bedeninize yayın ve belleğinde/zihninde bir yere koy. Ne zaman bir işe başlasan, ne zaman bir öğrenmenin içinde olsan  ve bu duyguyu yeniden çağırıp tekrar kullanacağını kısaca bu kaynağın, enerjinin içinizde olduğunu fark edin. Şimdi derin nefes alıp verirken geleceğe güçlü, motive olmuş bir sen olarak gözlerinizi açabilirsiniz.

 

Bu uygulamaları hayatında her zaman ve her an kullanmak senin farkındalığının bir göstergesi olacaktır. Motive olmuş bol zamanlar dilerim.

 

Ömer ÖCAL

22.03.2020

265 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Reklam